دوشنبه 2 مرداد 1391  06:11 ق.ظ    ویرایش: دوشنبه 2 مرداد 1391 06:38 ق.ظ
نوع مطلب: عبد رحمانی ،

گویند که روزی ملای روستایی بر بالای منبر نشسته، مردم را وعظ می‌گفت. بدینجا رسید که: «مردم از خدا بپرهیزید و کارهای ناشایست را ترک گویید که در روز حساب باید از صراط بگذرید و بدانید که اگر کفه اعمالتان به سوی بدی‌ها سنگینی کند، از صراط بلغزید و در جهنم فروغلتید. و بدانید که صراط پلی‌ست که از مو نازک‌تر و از شمشیر برنده‌تر است...» که در این هنگامه روستایی ساده‌دلی برخاست و ندا در داد که «یا شیخ! یک‌باره بگو که عمراً نتوانیم از صراط رد شویم و همه جهنمی هستیم و خلاص!»

اما آیا گذشتن از صراط برای همه دشوار است؟ با نگاه به این سخن حضرت رسول (ص)، پاسخ به این سوال منفی‌ست:

هر که خُلق خود را در این ماه [رمضان] نیکو گرداند، بر صراط آسان بگذرد.

اگر به کتاب‌های اخلاقی مانند معراج‌السعاده ملا احمد نراقی، اخلاق اسلامی شهید دستغیب  یا اخلاق در قرآن آیت‌الله مکارم شیرازی  مراجعه کنید، در خواهید یافت که در زمینه اخلاق با اقیانوسی از ویژگی‌ها، گفتار و رفتار مواجهید. از ویژگی‌های روحی که باید در انسان تقویت یا تضعیف شود گرفته تا طرز صحبت و نگاه و رفتار، در این کتاب‌ها بصورت موشکافانه و دقیق مورد بررسی و توصیه قرار گرفته‌اند.

اگر چه این کتاب‌ها گنجینه‌هایی شگرف و پرارزشند اما به نظر می‌رسد از اخلاق در دید انسان تازه‌وارد کوهی می‌سازند که ممکن است از عظمت و صعب‌العبوری‌اش، امیدی برای شخص برای طی طریق در مسیر باقی نماند،‌ چه رسد به صعود به مقامات بالا و قله کوه!

چه باید کرد؟

به نظر این ناچیز، چاره کار در خُرد خُرد بیان کردن و عمل کردن به نصایای اخلاقی‌ست. انسان باید بداند فرایند فتح بلندمرتبه‌ترین قله‌ها با قدم‌های کوچک آغاز می‌شود و امکان پرش ارتفاع از ‌سطح دریا تا قله کوه، یک‌شبه میسر نیست.

با این تفاسیر، بسم‌الله به فضل خدا بنا دارد، در این ماه مبارک تا آن‌جا که وسع نگارنده و همکاری دوستان همراهش اجازه می‌دهد به ذکر این قدم‌های کوچک و گام‌های میلیمتری بپردازد. گام‌هایی که اگرچه کوچکند اما می‌توانند منشأ تحولاتی بزرگ شوند.

«عبد رحمانی» عنوانی‌ست که برای این سلسله گفتار در نظر گرفته شده است. سلسله گفتاری که درصدد است با ارائه راهکارهایی عملیاتی، سهل‌الوصول و صد البته سهل‌الذکر (!)، در گسترش مهربانی -به عنوان یکی از حسنات اخلاقی والا- در میان افراد جامعه بکوشد.

.................................

پی‌نوشت:

با عنایت دوست ارجمندم، مصطفی رادمرد با سایت «مسلمان بهره‌ور» آشنا شده‌ام. اینجا را بخوانید که نشان می‌دهد می‌توان با داشتن آرمان‌هایی بزرگ اما با کارهایی به ظاهر کوچک -ولی جذاب- در گسترش اسلام ناب کوشید. تلاش خواهم کرد با همکاری مصطفی هر روز یک قسمت از انیمیشن‌های زیبای این گروه را در این محل ارائه کنم. (+)

   


نظر دهید()  
سجاد
دوشنبه 2 مرداد 1391 07:27 ب.ظ
ببینم میتونی مارو آدم کنی!!
پاسخ امین تجملیان : شما سرورید
Galaxy
دوشنبه 2 مرداد 1391 05:16 ب.ظ
اینا (سایتی که معرفی کردین) ظاهرا شیعه نیستن البته، نه؟
پاسخ امین تجملیان : بلی گویا
اوستا
دوشنبه 2 مرداد 1391 02:55 ب.ظ
همانطور که خداوند در قرآن فرموده که عذاب وقتی نازل می شه که بندگانش، خودشان نیز به خودشان رحم نمی کنند، بهتر ست برای تغییر و جایگزینی صفات اخلاقی انسانی در بین انسانها هر چه سریعتر از خودمان شروع کنیم.
این متن شما نیز به نکته ی ظریفی اشاره می کند که مهربان بودن با هم و دیگران، پیامدش جایگزینی سایر صفات اخلاقی انسانی خواهد بود. ان شالله
پاسخ امین تجملیان : دقیقا همینطور است
البته مهربانی یکی از سجایای اخلاقی است و به نظرم بعد از دستیابی به این سجیه، باید به فکر بقیه سجایای اخلاقی نیز باشیم.
انشالله
مهدی
دوشنبه 2 مرداد 1391 02:44 ب.ظ
مطالب قشنگی بود. لكن این لحن نصیحت گونه را نمی پسندم. فكر می كردم اگر به جای خطاب دادن ما، از افكار نویسنده گفته می شد و تا جای ممكن از عبارات قطعی و تجویزی خودداری می شد، زیباتر بود. به نظرم اثر بیشتری می داشت.
پاسخ امین تجملیان : سعی کرده‌ام از نوشتن نصیحت‌گونه اجتناب کنم چون در خود را هرگز در این جایگاه نمی‌بینم. اگر چنین تلقی از متن کرده‌اید، عذرخواهی می‌کنم

بسم الله

«عشق سوزان است بسم الله الرحمن الرحیم *** هرکه خواهان است بسم الله الرحمن الرحیم»
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات