سه شنبه 3 مرداد 1391  06:28 ق.ظ    ویرایش: سه شنبه 3 مرداد 1391 06:34 ق.ظ
نوع مطلب: عبد رحمانی ،

چگونه می‌توان ترازوی اعمال را به نفع خوبی‌ها سنگین کرد؟ پاسخ ما به این سوال معمولا مواردی همچون: صدقه‌دادن، ذکر گفتن، نماز اول وقت، روزه‌گرفتن، صله ارحام و ... است؛ عباداتی به راستی بلند‌مرتبه و سنگین‌وزن.

اما انجام این عبادات شرایطی دارد که ممکن است برای امثال این ناچیز برگزاری صحیحشان، اندکی دشوار باشد. از مهمترینِ این شرایط، حضور قلب و اخلاص و نیز سخت بودن ذاتی آن‌هاست. مثلا اگرچه نماز اول وقت، وزنه‌ای سنگین در اعمال نیک انسان است اما کسب حضور قلب و خلوص نیت در آن، کاری‌ست که به مجاهده‌ای سخت نیاز دارد.

و یا اگر چه صدقه دادن و دست بنده‌ای را گرفتن از اعظم عبادات است اما عبادتی‌ست خرج‌دار! چراکه دست در جیب کردن و مبلغی درآوردن و به سائل خاموش یا گویا دادن، کاری‌ست که از عهده بسیاری از افراد برنمی‌آید چه رسد به این‌که دانشجویی ساکن در خوابگاه باشی که تمدید مهلت سکونتت از اهم خواسته‌هایت از خداوند کریم باشد!

چه باید کرد؟

اگر یک مهندس صنایع بهینه‌ساز و یک یزدی مقتصد اصیل باشی و بخواهی به حدیث «المومن کَیِّس» نیز عمل کنی، بی‌شک یک عبادت والامقام، مناسب حالت است: لبخند زدن!

لبخند زدن در کوچه و خیابان نیاز به خلوص نیت و حضور قلب ندارد چرا که هدفش اشاعه شادی در قلوب فرد لبخندزننده و سایر مومنین است و اتفاقا این بار عبادت آدمی را باید عموم مردم ببینند. علاوه بر این نشنیده‌ایم که از حساب کسی به خاطر لبخند زدن، پولی کسر شده باشد! زحمتی هم ندارد!

اصلا مگر بد است که مومن در کوچه و خیابان تبسمکی بر لب داشته باشد و علاوه بر این که در دل خود و دیگران قند آب ‌کند، حساب بانکی حسنات خود را نیز پربار کند؟!

امام باقر(ع) : تبَسُّمُ الرَّجُلِ فی وَجهِ أخیهِ المُؤمِنِ حَسَنَةٌ

لبخند آدمى به روى برادر دینی ‏اش حسنه است.1


1.       مشکاة الأنوار ، ص 316

..................................................................

مسلمان بهره‌ور: (+)

   


نظر دهید()  
زهرا
چهارشنبه 19 مهر 1391 07:56 ب.ظ
سلام بی نهایت مطالبت قشنگه منتظرتم بی و بهمون سر بزن من و همسرم منتظرتون هستیم .
خدا اجرتون بده.خدا توفیق نماز اول وقت بهتون بده!لینکمون کنید خوشحال می شیم
سجاد خندان
سه شنبه 3 مرداد 1391 02:29 ب.ظ
خدا رو شکر این قابلیت از همون اول ژنتیکی رو ما نصب بود!
البته زیادش هم خوب نیست. یه بار یه بنده خدایی سر این قضیه شاکی شد و میخاست با لنگ کفش بندازتمون بیرون از اتاقش. فکر می کرد دارم مسخره اش می کنم. چه روز بدی بود.

بسم الله

«عشق سوزان است بسم الله الرحمن الرحیم *** هرکه خواهان است بسم الله الرحمن الرحیم»
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic