پنجشنبه 12 مرداد 1391  05:41 ق.ظ    ویرایش: پنجشنبه 12 مرداد 1391 06:14 ق.ظ
نوع مطلب: عبد رحمانی ،

یكی از مفسران قرآن تحلیل بسیار شگفت‌انگیزی دارد. او می‌گوید: هنگامی كه تاجری بداند اموالش در معرض تلف است حاضر است آن را حتی به صورت نسیه بفروشد،‌ هر چند مشتری او فقیر باشد و اگر در چنین شرایطی اقدام به فروش اموالش نكند، عقلای قوم، او را خطاكار می‌شمارند و اگر در این هنگام مشتری سرمایه‌داری پیدا شود و به او نفروشد او را فاقد عقل سالم معرفی می‌کنند و اگر علاوه بر همه این‌ها خریدار با داشتن هرگونه تمکن مالی همه‌گونه وثیقه‌ای بسپارد و سند قابل اطمینانی نیز بنویسد و در عین حال به او نفروشد، دیوانه‌اش می‌خوانند، ولی تعجب در این است که بسیاری از مردم این‌کارها را انجام می‌دهند و هیچ کس آن‌ها را مجنون نمی‌شمارد.

زیرا تمام اموال آن‌ها در خطر زوال است و خواه‌ناخواه از دستشان بیرون خواهد رفت و انفاق کردن در راه خدا یک نوع وام دادن به او محسوب می‌شود زیرا که ضامن بسیار معتبری یعنی خداوند بزرگ می‌فرماید:

 

وَمَا أَنفَقْتُم مِّن شَیْءٍ فَهُوَ یُخْلِفُهُ 1

«هر چه در راه خدا انفاق کنید، عوضش را می‌دهد.»

 

و با این که مالک مطلق همه اراضی و املاک، خود اوست و فی‌الواقع نزد ما به ودیعه گذاشته است ... ولی هنگام انفاق آن‌چنان لرزه به اندام برخی می‌افتد که اگر کسی متوجه موضوع نباشد فکر می‌کند او از بیماری رعشه رنج می‌برد... و بسیاری از مردم اموال خود را در راه او انفاق نمی‌کنند تا این که با سهولت و بدون اختیار از دستشان خارج می‌گردد و به صورت عاطل و باطل درمی‌آید و شاید زیان‌های گوناگونی را نیز متوجه صاحبش سازد.

 

انفاق کردن نیز همانند دروغ گفتن، شاخ و دم ندارد!! حتما لازم نیست هزارها یا میلیون‌ها تومان در راه خدا بدهیم تا انفاق کرده باشیم. اگرچه انفاق کردن «مِمَّا تُحِبُّونَ» است که آدمی را به اعلی درجه «بِرَّ» می‌رساند اما از خدای کریم که به انتظار اندک کار نیکوی بندگانش نشسته تا آن را به بهترین وجه جبران نماید؛ بعید است که از صدقات هرچند ناچیز بندگانش نادیده گذر کند.

.

.

پیامبر صل الله‏ علیه ‏و ‏آله:

اَلا اُخْبِرُكُمْ بِشَىْ‏ءٍ اِنْ اَنـْتُمْ فَعَلْتُموهُ تَباعَدَ الشَّیْطانُ مِنْـكُمْ كَما تَباعَدَ الْمَشْرِقُ مِنَ الْمَغْرِبِ؟ قالوا: بَلى، قالَ: اَلصَّوْمُ یُسَوِّدُ وَجْهَهُ وَ الصَّدَقَةُ تَـكْسِرُ ظَهْرَهُ وَ الْحُبُّ فِى اللّه‏ِ وَ الْمُوازَرَةُ عَلَى الْعَمَلِ الصّالِحِ یَقْطَعانِ دابِرَهُ وَ الاِْسْتِغْفارُ یَقْطَعُ وَ تینَهُ ؛

 

آیا شما را از چیزى خبر ندهم كه اگر به آن عمل كنید، شیطان از شما دور شود، چندان كه مشرق از مغرب دور است؟ عرض كردند: چرا. فرمودند:

روزه روى شیطان را سیاه مى‏كند،

صدقه پشت او را مى‏شكند،

دوست داشتن براى خدا و همیارى در كار نیك، ریشه او را مى‏كند

و استغفار شاهرگش را مى‏زند. 2

 

1. سوره مبارکه سبا؛ آیه 39

2. میراث حدیث شیعه ، ج 2، ص 20، ح 18

پی‌نوشت:

1. قسمت اول متن را با استفاده از کتاب «رساله حقوق امام سجاد علیه‌السلام» نوشته‌ام. کتابی به غایت ارزشمند که به تازگی مطالعه‌اش را آغاز کرده‌ام و سرشار از نکات ناب و اساسی‌ست.

2. مسلمان بهره‌ور در این قسمت از سلسله انیمیشن‌های جذاب خود با بیانی ساده اهمیت نماز اول وقت را به ما گوش‌زد می‌کند. (+)

3. شرح صمیمانه‌ و مختصری از دعای روزهای سیزدهم و چهاردهم ماه مبارک رمضان با بیان مرحوم آیت‌الله مجتهدی را از دست ندهید.

 

روز سیزدهم (قسمت اول  قسمت دوم)

روز چهاردهم (قسمت اول  قسمت دوم)

   


نظر دهید()  

بسم الله

«عشق سوزان است بسم الله الرحمن الرحیم *** هرکه خواهان است بسم الله الرحمن الرحیم»
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic