سه شنبه 4 تیر 1392  12:15 ق.ظ    ویرایش: سه شنبه 4 تیر 1392 01:01 ق.ظ
نوع مطلب: كمی از سیاست! ،

بعد از انتخابات سال 88 و وقایع پس از آن، هرگز انتظار برگزاری انتخابات 92 با چنین شکوه و موفقیتی را نداشتم. ناراحتی در چهره‌ها،‌ شکستگی در دل‌ها،‌ حقد در سینه‌ها و بی‌اعتمادی در چشم‌های بخش قابل توجهی از جوانان موج می‌زد. وضعیتی که اگرچه واضح بود توسط چه کسانی به وجود آمده بود، اما مرهمی برایش نبود. در فضای احساسی بعد از انتخابات دهم، حرف‌هایی گفته و کارهایی انجام می‌شد که راه را برای تألیف قلوب می‌بست و تصور نزدیکی دل‌ها را از ذهن دورتر می‌کرد.

این وضعیت بود و بود تا انتخابات یازدهم. انتخاباتی که نحوه برگزاری و نتیجه‌اش به راستی دعای رهبر انقلاب را برآورده کرد که در روز انتخابات فرمود:‌ «ان‌شاءالله كه خداوند متعال به امروزْ براى ملّت ایران بركت بدهد؛ و كمك كند به ذهنها و دلهاى مردم كه آنچه شایسته‌ى آنها است، آنچه مطابق با شأن ملّت ایران است، آن ان‌شاءالله پیش بیاید.» (+)

اما چند نکته در باب انتخابات:

1.       با انتخاب دکتر حسن روحانی، ‌معمم‌ها (آیت‌الله خامنه‌ای، آیت‌الله‌هاشمی، حجت‌الاسلام خاتمی و حجت‌الاسلام روحانی) در تعداد رئیس‌جمهوری از مکلا‌ها (بنی‌صدر، شهید رجایی، دکتر احمدی‌نژاد)‌ جلو زدند! با این تفاوت که دوران تصدی روحانیت بر کرسی ریاست جمهوری در ایران قابل قیاس با لباس‌شخصی‌ها نیست!

به نظر می‌رسد لباس روحانیت علی‌رغم تبلیغات و هجمه گسترده بیگانگان همچنان برای مردم ایران بسیار عزیز و قابل اعتماد است.

2.       برخلاف تحلیل بسیاری از دوستان ما با انتخاب نشدن سعید جلیلی،‌ نه موضع ایران در جهان تضعیف شد، نه تلقی سازش و دست‌کشیدن از مقاومت پدیدار شد و نه آرمان‌های انقلاب به حاشیه رانده شد. اولین مصاحبه مطبوعاتی رئیس‌جمهور منتخب،‌ خود گویای همه چیز است.

3.   بسیاری از افراد از دو جناح مطرح کشور این روزها درصدد مصادره نتیجه انتخابات به نفع خود هستند غافل از اینکه رئیس‌جمهور منتخب به بیان صریح خود، نه متعلق به جناح راست و نه متعلق به جناح چپ بلکه چهره‌ای معتدل است که بخش مهمی از آرای خود را به واسطه همین مشی اعتدالی خویش کسب کرده است.

4.       هوشمندی دکتر روحانی در نمادسازی برای حامیانش بسیار جالب توجه بود. روحانی علاوه بر بیان عالی و حرکات و سکنات مناسبش که او را در بین سایر نامزدها چشم‌نوازتر و آراسته‌تر جلوه‌ می‌داد، با استفاده از نماد تبلیغاتی خویش -کلید- که آن را در اولین فرصت تبلیغاتی تلویزیونی‌اش مطرح کرد، بر سر زبان‌ها افتاد. 

این کار بسیار زیرکانه بود چه اینکه علاوه بر اینکه اقدامی بدیع نسبت به انتخاب یک رنگ تبلیغاتی - که شائبه پیروی از تز انقلاب‌های رنگی را به ذهن متبادر می‌کند و در هر حال یک پدیده غیربومی به حساب می‌آید- بود، معنای مناسبی را نیز در خود مستتر داشت. معنایی که حتی عامی‌ترین مردم این سرزمین نیز آن را به خوبی می‌فهمیدند:‌ «کلید حل مشکلات». این را مقایسه کنید با نماد تبلیغاتی کاندیداهایی که از رنگ‌ها کمک گرفته بودند و یا مدام در شعارهایشان دم از «ظرفیت» می‌زدند!

5.       مرد پیروز این روزهای کشور، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی‌ست، مردی که اگر نتیجه انتخابات سال 1384 را پذیرفته و برای رقیبش پیغام تبریک فرستاده بود و در تحرکات خیابانی «این‌روزهایِ 4 سال‌پیش» دخالت نداشت، امروز با خیال و وجدان راحت‌تری می‌توانست به شادمانی بپردازد!

6.      فردای انتخابات و با سرازیر شدن سیل تبریک‌های نامزدهای رقیب به رئیس‌جمهور منتخب، به حال محمود احمدی‌نژاد غصه خوردم؛ مردی که سه بار از مردم رأی اعتماد گرفت اما حتی یکی از 10 رقیبش در انتخابهای قبلی به او تبریک نگفت! دولت محمود احمدی‌نژاد در حالی به پایان خود می‌رسد که خدمات کم‌نظیر این مرد در سایه حاشیه‌سازی‌ها و اقداماتی نسنجیده قرار گرفته است. تا آن اندازه که امروز عده‌ای به راحتی تیتر می‌زنند و می‌گویند: «دوره جبران آسیب‌های 8 ساله اخیر آغاز شده است»! (+)

7.       و در آخر به گفته دکتر محمدرضا عارف، کاندیدای شایسته احترامِ جبهه اصلاح‌طلبان «انتخابات سال ۹۲ سلامت انتخابات را بیمه کرد و انشالله پرونده شبهه تقلب برای همیشه بسته شود» (+)

چهارسال از انتخابات 88 گذشت و زخم فتنه و آشوب، 4 سال تاب آورد تا با مرهم انتخابات 92 تسکین یابد و جمهوری اسلامی ایران نشان دهد که همچنان «زخمی ِ‌سربلندِ بحران‌ها» باقی خواهد ماند! (+)

   


نظر دهید()  
سعید
شنبه 8 تیر 1392 04:33 ب.ظ
این انتخابات خیلی از درد ها رو التیام بخشید، اما بعد از رهبری و مردم که پیروز انتخابات هستند، به نظرم هاشمی رفسنجانی پیروز نیست، هاشمی رفسنجانی با این کارش یه جور توبه کرد ... توبه از کار سال 88، توبه صرفا از شکی که نسبت به صحت انتخابات سال 88 داشت. ... اما هنوز این توبه ادامه داره،ادامه ی این مسیر هر جا به دل هاشمی نشینه یک جایگاه آزمایشه ... هاشمی هنوز امتحان باید پس بده ... امتحان هاشمی در تقابل با نظر رهبریه ... جایی که مراد دلش با خواسته رهبری یکی باشه و خوشحال باشه هرگز نشونه پیروزی ایشون نخواهد بود ...
جمعه 7 تیر 1392 11:43 ق.ظ
(ادامه)
- عارف هیچ‌وقت کاندیدای جبهه‌ی اصلاح‌طلبان نبود. ینی مهم‌ترین گروه‌های اصلاح‌طلب و مهم‌ترین شخصیت‌های اصلاح‌طلب از کاندیداتوری ایشون حمایت نکردن، گروه‌ها و شخصیت‌هایی که بعد انصراف عارف اکثرشون از روحانی حمایت کردن (لابد به منظور مصادره‌ی نتیجه بعد برگزاری). من دلیل این‌که انتخابات 92 تونست سلامت انتخابات و بیمه کنه نفهمیدم. مثلاً برگزاری سالم انتخابات مجدد مجلس شوارای ملی شانزدهم بعد از مطرح‌شدن شائبه‌ی تقلب تونست شبهه‌ی تقلب در انتخابات در زمان محمدرضا رو برای همیشه ببندد؟

خوش‌به‌حالتون که زخم‌ها این‌قد سریع و ساده التیام پیدا می‌کنه. البته زخم اگه دروغین باشه، راحت و با هر بهانه‌ای می‌شه التیام پیدا کنه. برای یه بخشی از آدما وقتی هنوز مجبورن عمر خودشونو تو زندان‌های ج.ا.ا. تلف کنن، هنوز دارن زخم بر می‌دارن. هنوز به مرحله‌ی التیام نرسیده که بعیده اصن بشه این سال‌های تلف شده رو جبران کرد. یه بخش دیگه هم بعیده به این راحتی کس‌وکار کشته شدشونو بتونن فراموش کنن که بتونن شروع به التیامش کنن. خوش‌به‌حال خودتون و نظامتون که زخم‌ها مضحکتون به این راحتی تسکین پیدا می‌کنه.
پاسخ امین تجملیان : 7- عارف کلا جنسش با بدنه تصمیمساز و تصمیمگیر جبهه اصلاحات متفاوته، این رو قبول دارم. اصلا چیزی که علیرغم اختلاف نظر عمیق با دیدگاه های ایشون، عارف رو برای من قابل احترام کرده، همینه! :)

حمایت گروهها و شخصیتها بعد از انصراف عارف از روحانی هم بیشتر این شائبه رو به ذهن میاره که افتادن به دنبال کسی که از رأی آوری بالایی برخورداره و میتونه مانع از رای آوری طرف مقابل باشه. دقیقا همینی که شما بعنوان مصادره نتیجه بعد از انتخابات ازش نام بردی :)

اینکه انتخابات 92 سلامت نظام انتخاباتی و امانتداری نظام اسلامی را نشان داد، انقدر واضح هست که نیاز به تطویل کلام نداشته باشه. اما مشکل اینه که بعضیها تمام بنیان های فکری و اعتقاد سیاسی شون رو روی گزاره نادرست «تقلب در انتخابات 88» گذاشته اند. حق میدهم که برای اینگونه افراد باور به سلامت انتخابات، کار دشواری باشد چون تمام انگاره های نادرستی که توی این 4 سال توذهنشون پروروندن رو ناگهان باد هوا میکنه.

باید به اینطور افراد زمان داد.

موفق باشی
جمعه 7 تیر 1392 11:42 ق.ظ
(ادامه)
اتفاقاً زیاد بودن کسایی که از شبیه شدن رقابتای ایران به کمپینای غربی گفتن. و البته این روند غربی‌شدن رقابتای انتخاباتی تو ایران از 84 شروع شد (یعنی جهش زیادی کرد که می‌شه گفت شروع شد.) مخصوصاً تو ستادهای هاشمی و معین و تا حدودی قالیباف مشخص‌تر بود این قضیه. بعد اینم که این پدیده بومی نیستم ازون حرفای جالبت (که ماشاءالله کمم نیستن) بود. نه که خود صندوق و انتخابات خیلی پدیده‌ی بومییه که بومی نبودن تبلیغاتش مذموم باشه.

5- دوباره به فرمایش گهربار جناب جلیلی اشاره می‌کنم:
بین حق و باطل راه رفتن معنی اش میانه روی و دوری از افراط و تفریط نیست. (قبل هر چیز دیگه بگم که من مث ایشون به این شدت به حق و باطل قائل نیستم و به علاوه به راحتی ایشون نمی‌تونم تشخیص بدم )
فک نکنم اگه رفسنجانی الآن خیال ناراحتی داشته باشه یا وجدان‌درد، به خاطر اعتراضش به مرحله‌ی اول انتخابات 84 و اعتراضش به مجموعه‌ی اتفاقای انتخابات 88 باشه. لطفاً حداقل اگه می‌خوای اون وسطو بگیری دیگه جای وجدان بقیه تصمیم نگیر حداقل.

6- بازم قیاس چیزایی که شباهت ظاهریی که دارن باعث نمی‌شه مقایسه‌شون بکنی. مثلن صدام و مبارکم انتخاباتی برگزار می‌کرد که تو همشون برنده می‌شدن ولی کسی (جز اونایی که مجبور بودن و اونایی که چاپلوس) تبریک نمی‌گفت. نمی‌گم این همونه. فقط می‌خوام بگم چه‌جوری می‌شه شرایط متفاوتو ندید و مثال مضحک ساخت و بعدش با همون مثال مقایسه‌ کرد و نتیجه‌یه مضحک گرفت.
پاسخ امین تجملیان : 5- متوجه نشدم منظورتو :) ولی من که از بیرون به این ماجرا نگاه می کنم چنین عذاب وجدانی رو برای ایشون متصورم

6- حداقل به گزاره «ادب مرد به ز دولت اوست» ایمان داشته باش! در هر شرایطی باید ادب رو حفظ کرد، نه؟!
یاسر
چهارشنبه 5 تیر 1392 01:40 ق.ظ
از

خدمات کم‌نظیر این مرد

یه چند تایی میشه بفرمایین

ممنون میشم
پاسخ امین تجملیان : هدفمندی یارانه ها، مسکن مهر، احیای گفتمان انقلاب، توسعه فناوری های نوین از هسته ای و نانو گرفته تا هوافضا و دارو و ... .
نقاط ضعف در کنار نقاط قوت
سه شنبه 4 تیر 1392 07:03 ب.ظ
ادامه.

٣- من هم امیدوارم رئیس جمهور محترم منتخب بر خلاف آقای احمدی نژاد به قول خود عمل کند و دولتی فراجناحی و فارق از گرایشات سیاسی تشکیل دهد هر چند که بعید به نظر می رسد. اصولگرایان در این ٨ سال هر چه خواستند بر سر مخالفان خود آورده اند و تجربه نشان داده است که مخالفان آن ها برای انتقام جویی خواهند آمد. گمانه زنی های کاندیداهای وزارت خانه ها هم هر چند رسمی نیست ولی خلاف این موضوع را نشان می دهد.

٤- فراموش نکنیم که آقای احمدی نژاد در سال ٨٤ با عهد شکنی ائتلاف اصولگرایان را گسست. پس انتظار تبریک از طرف همسنگران که از طرف مخالفان سر سخت وی به دور از انتظار است.

٥- دست بالای دست بسیار است. متاسفانه خلیفه کشی را ایشان با زیر سؤال بردن تمام دست آورد های دولت های پیشین باب کرد یعنی ٢٧ سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی. گفتا ز چه نالیم که از ماست که برماست.

٦- امیدوارم که آقای روحانی مشیی خلاف ٢ رئیس جمهور پیش از خود را برگزیند چرا که راه علاج امروز مملکت و مبارزه با دشمنان فقط در کار است البته از نوع صحیح آن.

٧- من هم در پایان این پیروزی را به ملت ایران و آقای روحانی و البته بر خلاف شما در صدر همه به رهبر انقلاب و در درجه دوم به آقای هاشمی و فرزندانشان تبریک می گویم.
پاسخ امین تجملیان : 3- همه ما همینطوریم، اسان قول میدهیم ولی در هنگامه عمل کم میآوریم. در نظر بگیر رئیسجمهوری که سیبل همه اعتراضات مردم خواهد بود، باید بتواند وزرا و نیروهایش را از بین افرادی انتخاب کند که با او همراستا و همجهتند.

4- اگر عهدشکنی احمدی نژاد را قبول کنیم چرا آقایان قالیابف و لاریجانی در آن سال تا آخر ماندند؟
مگر هدف ائتلاف پیروز شدن جریان نیست؟ اگر احمدی نژآد را جزو ائتلاف خود میپندانشتند باید از پیروزشدنش خوشحال میشدند و تبریک می گفتند. مگر اینکه بپذیریم آنها اصلا احمدی نژاد را جزو خودشان نمیدانستند! به نظرم مورد آخر به صحت نزدیکتر باشد

5-حق با شماست ولی دیگر اینقدر هم سیاهنمایی نمیکرد!

6-ما هم امیدواریم
7- :)
سه شنبه 4 تیر 1392 07:03 ب.ظ
سلام امین جان
چند تا نکته پیرامون تحلیل شما:

١- شماره ١ بیشتر شبیه توجیه است. مردمی که به روحانی رای دادند به لباس وی رای ندادند چه بسا که از لباس روحانیت هم چندان خوششان نیاید. رای به روحانی با سبقه راست سنتی رای به پایان شیوه مدیریت احمدی نژاد بود و حامیانش و در حالت کلی اصولگرایان بود.

٢- ورود سعید جلیلی به چند دلیل موجبات زیان به گفتمانی که وی آن را گفتمان انقلاب و مقاومت نامید شد. اول اینکه آنچه آقای روحانی در اولین جلسه مطبوعاتی گفتند که البته خوب هم بود یک کلی گویی بود. برخی از لایه های زیرین را می توان در مذاکرات گذشته و همچنین در برنامه تلویزیونی وی جستجو کرد: «سانتریفیوژ بگردد به شرط آن که کارخانه ها هم بچرخد». چه بخواهیم چه نخواهیم شیوه فعلی مذاکرات به شدت آسیب دید. دوم اینکه حضور ایشان و شایعاتی که اطرافیان ایشان و مخالفانشان به آن دامن ردند ترسی را بر دل مردم ایجاد کرد که گویا قرار است راه و روش احمدی نژاد ادامه یابد. سوم اینکه عدم هوش سیاسی و تحلیل غلط ایشان از شرایط انتخابات و اینکه در دور دوم از کاندیدای اصولگرا حمایت خواهد کرد موجبات تفرقه در بین اصولگرایان و سردرگمی هواداران را فراهم نمود. چرا که زمانی که جبهه مقابل انتخابات را از حالت طیفی به قطبی تبدیل کرد همه معادلات چرخید و اصولگرایان برای پیروزی مجبور به قطبی سازی بودند.
پاسخ امین تجملیان : 1- نگفتم همه مردم! ولی بسیاری از افرادی که دور و بر خودم میدیدم با همین استدلال به آ روحانی رای دادند.

2- درست است. به نظر من بخشی از افراد سیاسی کشور ما باید از موضع «خودحق پنداری محض» پایین بیایند. هم برای خودشان بهتر است و هم برای کل انقلاب!
خدمتگزار
سه شنبه 4 تیر 1392 05:02 ب.ظ
درست نوشتی برادر
همه بعداز کنار رفتن عارف به نفع یک راست سنتی گفتن اصلاحات مرد و تمام شد ولی با دیدن نتایج عملا این اصولگرایان بودن که به پایان قدرت نزدیک شدن و باید بازنگری در اصول و فکری جدی کنن. خوب بود یه بند هم درمورد اصولگرایان بدون اصول مینوشتی
پاسخ امین تجملیان : اصول گرا ها به نظرم همان سال 84 به پایان خودشان رسیدند که کاندید اولشان در انتخابات از مهرعلیزاده هم کمتر رای آورد و آخر شد!
آشناتر
سه شنبه 4 تیر 1392 03:25 ب.ظ
یك نكته دیگر هم اضافه كنم:
آقای احمدی ن‍ژاد می گفت آسیبهای این 16 سال
الان هم پیرزوها می گویند در این 8 سال
فاعتبروا یا اولی الابصار
آشناتر
سه شنبه 4 تیر 1392 02:36 ب.ظ
یك نكته دیگر هم اضافه كنم:
آقای احمدی ن‍ژاد می گفت آسیبهای این 16 سال
الان هم پیرزوها می گویند در این 8 سال
فاعتبروا یا اولی الابصار
پاسخ امین تجملیان : متاسفانه همینطور است
سه شنبه 4 تیر 1392 02:33 ب.ظ
سلام
خیلی خوب
البته آقای هاشمی هم جزئی از پیروزهای این حماسه بود. پیروزها به ترتیب زیر بودند به نظر بنده:
1- رهبر معظم
2- مردم
3- دكتر روحانی
4- آقای هاشمی
پاسخ امین تجملیان : آن سه مورد اول که مشخص بود. در همه دوره ها همین اتفاق می افتد! :)
سه شنبه 4 تیر 1392 12:52 ب.ظ
شما دارید برای دبیری شورای امنیت ملی می‌خونید؟
پاسخ امین تجملیان : سلام
چطور؟ :)
ح غ
سه شنبه 4 تیر 1392 09:52 ق.ظ
سلام
تبریک عرض می کنم :)
پاسخ امین تجملیان : سلام
بر شما هم مبارک باشه :)

بسم الله

«عشق سوزان است بسم الله الرحمن الرحیم *** هرکه خواهان است بسم الله الرحمن الرحیم»
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic