یکشنبه 26 اردیبهشت 1395  12:26 ق.ظ    ویرایش: یکشنبه 26 اردیبهشت 1395 12:47 ق.ظ
نوع مطلب: داستان واقعی ،

بسم الله

سلام

امروز کتابی را که چند روز پیش گرفته بودم، باز کردم تا شروع کنم به مطالعه. یکی از تکنیک‌هایی که به نظرم می‌تواند در شروع مطالعه‌ی یک کتاب، ما را بیشتر در حال و هوای کتاب قرار دهد دقت به «مرزها»ی کتاب است. منظور من از مرزهای کتاب،‌ چیزهایی است که به دور محتوای اصلی کتاب پیچیده شده است. چیزهایی از قبیل: جلد کتاب، پشت جلد، صفحه‌ی شناسنامه‌ی کتاب، مقدمه و پیشگفتار و فهرست آن. اینها چیزهایی هستند که می‌توانند دید خوبی از محتوای کتاب به ما بدهند. ممکن است با مطالعه‌ی فهرست یک کتاب به این نتیجه برسیم که به جای اینکه مانند یک خواننده‌ی عادی از صفحه‌ی اول کتاب شروع به مطالعه کنیم، خوب است که فی‌المثل ابتدا فصلی از فصول میانه‌ی کتاب را بخوانیم و یا اینکه به این نتیجه برسیم که کتاب اگرچه کتاب خوبی است،‌ اما محتوایی که به کار ما بیاید را در خود ندارد.

به هر حال،‌ وقتی به صفحه‌ی شناسنامه‌ی کتاب رسیدم، با عدد تاثربرانگیزی مواجه شدم: تعداد: ۷۰۰ عدد!

این عدد حرفهای زیادی در پس خود دارد مخصوصا اگر بدانیم که یکی از موسسات انتشاراتی معتبر و شناخته‌شده‌ی ایران این کتاب را چاپ کرده است. من قبلا کتابهایی که با تیراژ ۳ هزار چاپ می‌شدند را کتابهایی کم خواننده می‌دانستم و از اینکه معمولا کتابهای ما در کشور، با تیراژی در این حدود چاپ می‌شوند، این طور نتیجه می‌گرفتم که گویا واقعا ما ملت کتابنخوانی هستیم. اما عدد ۷۰۰،‌ واقعا عدد حقیری برای یک کتاب است.

با جستجویی که همین الان در اینترنت انجام دادم می‌بینم که گویا کتابهایی با تیراژ کمتر هم در کشور منتشر می‌شود. مثلا این مطلب در مورد تیراژ ۳۰۰ نسخه‌ای بعضی از کتابها در کشور است.

شاید مقایسه درستی نباشد ولی گویا در حال حاضر تعداد کاربران تلگرام در ایران حدود ۲۰ میلیون نفر است و به طور میانگین هر کاربر ایرانی ۲ ساعت از زمان خود در روز را به گشت و گذار در این نرم‌افزار و کانال‌ها و گروه‌های هزار تویش،‌ اختصاص می‌دهد. ۴۰ میلیون از زمان ایرانیان به صورت روزانه در تلگرام مصرف می‌شود. بیایید فرض بگیریم برای خواندن یک کتاب ۲۰۰ صفحه‌ای، به ۱۰ ساعت زمان نیاز داریم.

با یک محاسبه سرانگشتی به این نتیجه می‌رسیم که اگر زمانی که به تلگرام اختصاص می‌دهیم را به کتاب خواندن اختصاص دهیم، در یک روز در این کشور می‌توان ۴ میلیون کتاب خواند.

شاید در این صورت، مقداری تیراژ کتابها هم بالاتر رود!

   


نظر دهید()  

بسم الله

«عشق سوزان است بسم الله الرحمن الرحیم *** هرکه خواهان است بسم الله الرحمن الرحیم»
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات