جمعه 7 اسفند 1388  09:00 ق.ظ    ویرایش: سه شنبه 4 اسفند 1388 11:27 ب.ظ
نوع مطلب: راه این‌جاست ،

...میدانید ملتها خصال ملى دارند. بعضى از ملتها خصلتى دارند كه خصلت عمومى است، بعضى از ملتها خصلتهاى دیگرى دارند كه حالا مربوط به تاریخ و جغرافیا و اقلیم است و به عوامل گوناگونى وابسته است. ما این روحیه‌ى شور و شوق را، میل به تحقیق را، كنجكاوى را، خسته نشدن و پیگیرى كردن را باید در ملتمان به وجود بیاوریم. این روحیه، كم است؛ نیست. كار جمعى هم كه گفتند، همین جور است؛ كار جمعى هم جزو خصال ملى ما نیست. شما به ورزشهاى ما هم كه نگاه كنید و مقایسه كنید با ورزشهائى كه متعلق به اروپائى‌هاست، مى‌بینید همین جور است. ورزش ملى ما كه كشتى است، یك ورزش انفرادى است. حتّى ورزش باستانى ما هم كه یك ورزش دسته‌جمعى است، هر كسى براى خودش ورزش میكند. میدانید وقتى كه توى گود زورخانه میروند، كار دسته‌جمعى انجام نمیگیرد؛ با هم یك حركاتى را انجام میدهند، هر كسى ورزش خودش را انجام میدهد؛ مثل فوتبال یا والیبال نیست كه كار این، مكمل كار آن باشد؛ لذا كار، كار جمعى نیست. این یك نقص ملى است در ما؛ این را باید درست كرد؛ باید تزریق كرد. این كارِ كیست؟ كار دانشگاه است. بنابراین دانشگاه غیر از مسئله‌ى علم، باید به مسئله‌ى فرهنگ هم بپردازد.

ما میتوانیم این جوان را صبور، قانع، مایل به كار، مایل به تحقیقات، اهل كار جمعى، اهل اغماض، اهل تغلیب عقل بر احساس، اهل انصاف، اهل وقت‌شناسى، اهل وجدان كارى تربیت كنیم؛ میتوانیم هم عكس این صفات را در او تزریق كنیم. واقعاً این جوانى كه در اختیار دانشگاه قرار میگیرد - یك جوان هجده نوزده ساله - در خور این تربیت هست. در دوره‌هاى بخصوص لیسانس - این دوره‌ى اول - میتوان روى این مسئله واقعاً فكر كرد، برنامه‌ریزى كرد. شما میتوانید یك نسلى را به وجود بیاورید كه این نسل داراى این خصوصیات اخلاقى باشد. این هم برنامه‌ریزى میخواهد؛ این با پوستر و با دستور و با اینها درست نمیشود.

همان طور كه شما براى كار علمى نیاز به برنامه‌ریزى دارید و باید برنامه‌ى كلان ترتیب بدهید، براى این كار هم برنامه‌ى كلان لازم است. این برنامه‌ى كلان هم توى خود دانشگاه باید انجام بگیرد؛ این چیزى نیست كه ما بگوئیم بیرون دانشگاه انجام بدهند، به دانشگاه ابلاغ كنند؛ اینها حكمى نیست كه با حكم بشود این كارها را كرد؛ اینها كارهائى است كه باید از درون دانشگاه‌ها بجوشد...

از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیداری با استادان دانشگاه تهران. 13/11/1388

 

   


نظر دهید()  
آشناتر
یکشنبه 9 اسفند 1388 01:53 ب.ظ
یدالله مع الجماعه
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

بسم الله

«عشق سوزان است بسم الله الرحمن الرحیم *** هرکه خواهان است بسم الله الرحمن الرحیم»
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات