پنجشنبه 6 مرداد 1390  11:44 ق.ظ    ویرایش: پنجشنبه 6 مرداد 1390 11:54 ق.ظ
نوع مطلب: محض اطلاع! ،

ایران اسلامی، یكی از محدود كشورهایی در جهان است كه پتانسیل ایستادگی در برابر سلطه منحصرانه غرب را داراست. اگر روسیه به دلیل داشتن نیروی نظامی گسترده و ادعای پدرخواندگی بر بلوك شرق و چین به دلیل اقتصاد بسرعت در حال رشد و دارا بودن بیش از یك‌پنجم از جمعیت جهان تا حدی در برابر ایالات متحده جرأت ایستادگی دارند، ایران اسلامی اما به قدرت نرم خود و پتانسیل عظیم بومی‌اش در مبارزه با امریكا متكی‌ست.

انقلاب مردم ایران در سال 1978، امیدی نو در جامعه بزرگ اسلام و ملل مبارز جهان برانگیخت. این‌كه ملتی بتواند علی‌رغم خواست بیگانگان و با سرپرستی رهبری بومی،‌ با دست خالی بر حاكم متحد غربش غلبه كند، برای بسیاری از جهانیان تحسین‌برانگیز بود.

اما این همه ماجرا نیست. واضح است كه هر فرد در مقابل تهاجم دشمن به دفاع از خود می‌پردازد. این موضوع درباره غرب نیز در مقابل تهاجم ایران مصداق داشت، با این تفاوت كه غرب با عمل به توصیه كارشناسان خبره فوتبال: بهترین دفاع را در حمله دید!

سیل فیلم‌ها، انیمیشن‌ها، رسانه‌های خبری، تحلیلی، تفریحی و مبتذل، به كمك ابزارهای فناورانه‌ای همچون ماهواره و اینترنت ایران اسلامی را هدف آماج حملات خود قرار دادن. تهاجمی كه تا امروز نیز هر روز بیشتر از دیروز ادامه داشته است.

در مقابل تهاجم فرهنگی غرب و عمالش، ما چه ترفندی اندیشیده‌ایم؟ و چه برنامه‌ریزی برای دفاع و حمله متقابل بكار بسته‌ایم؟

باید دانست كه قدرت نرم گفتمان ایرانی-اسلامی (كه مرهون رهبر كبیر انقلاب و ادامه راه او بوسیله رهبری فعلی نظام است)، بدون همراهی با قدرت رسانه‌ای،‌ علمی و دیپلماسی از گستردگی و اثرگذاری لازم بهره‌مند نخواهد بود.

                             

تاكیدات رهبری نظام بر كسب علم و دانش و استناد مستمر بر حدیث شریف: ‌العلم سلطان؛ ‌من وجده صال و من لم یجده صیل علیه1» ناظر به درك عمیق ایشان از اهمیت علم است. رهنمودهای ایشان به مسئولان رسانه‌ای و دیپلماسی كشور نیز، نشان از اهمیت این موضوع در نظام فكری رهبری دارد.

این‌جاست كه این سوال اساسی -كه چندی‌ست ذهن نویسنده را درگیر خود نموده است- مطرح می‌شود:

با وجود تمایلات و تاكیدات رهبری نظام،‌ چرا جمهوری اسلامی نتوانسته است آن‌طور كه باید در مسیر تقویت قدرت نرم خود قدم بردارد؟

منتظر پاسخ‌تان هستم!

 

1- علم اقتدار است. هر كس آن را به چنگ آورد، تحكم می‌كند؛ و هر كسى كه آن را به دست نیاورد، «صیل علیه»؛ بر او غلبه خواهد شد.

   


نظر دهید()  
امیر
پنجشنبه 17 آذر 1390 08:08 ب.ظ
سلام
من مهندس برق هستم.
یه سوال هست که در پی بهترین جوابش هستم؟!
این علمی که در قرآن و احادیث اومده ...
این که به نظر شما به چه علمی میگن علم نافع ؟
اصغری
سه شنبه 11 مرداد 1390 02:54 ب.ظ
پدیده های اجتماعی چندعاملی هستندونه تک عاملی.درتحلیل آنها منطقی نیست که روی یک عامل زوم کنیم واثرسایرعوامل را ندید بگیریم.حاکمان هرجامعه ای رنگ وبوی مردمانشان رادارند.تاکیدبرنقایص ساختاری جامعه وغافل شدن ازعوامل به وجودآورنده آن نقایص،که مهمترینش،فرهنگ جامعه است،جز دورباطل نخواهدبود.به نظرم ،آنانکه همه معایب جامعه را به یک شخص نسبت می دهنداثر فاکتورمهم مردم را به کلی پاک میکنند گویی آن فردوحاکم ازکره ای دیگر آمده وحکومت شوندگان موجوداتی بی اراده اند که فقط باید کسی دیگر دنیاوآخرتشان رابسازد!ساختار وحاکمیت درتعامل همیشگی باکنشهای افرادجامعه است وهیچکدام به تنهایی نمیتوانند نقش آفرینی جدی نمایند.ساده سازی است که همه محاسن ویامعایب رابه یک فرد نسبت دهیم که انسانیست ممکن الخطا.(ازمنظری درون دینی)حتی اگر انسان معصوم هم ،حاکم باشد همچون زمان حضرت رسول،مگر جامعه ،جامعه ایده آلی میشود؟پس اختیار واراده مندی تک تک انسانها کجا میرود؟خدا به انسان ،نفس دادواختیار والبته راهنما!چه حاکمیت وچه مردم،به میزانی که ازاختیارشان درنزدیک شدن به آن راهنما استفاده کنند ویانکنند ،جامعه را به سامان میکنند یابالعکس،بی سامان!
پاسخ امین تجملیان : سلام
ممنون از نظر صائبتان
متاسفانه خیلی‌ها این روزها مسایلی از این دست را تكعاملی میبینند.
التماس دعا دارم
مصطفی جان
یکشنبه 9 مرداد 1390 04:19 ب.ظ
آقا حب الدنیا کل راس خطیئه. همه اینها ناشی از ضعف ایمان و حب نفسه. همه این معظلات از این ناشی میشه که همه این 72 میلیون(یا حتی همون بسیج 20 میلیونی) به اندازه آقا ایمان ندارند که تمام توان خودشون رو بزارند برای پیشرفت مملکت نه برای لذتهای مادی خودشون. البته زیاد هم نمیشه گیر داد. بالاخره سازو کار دنیا همینه وگرنه همه میشدند ولی فیقه! یک مشکل دیگه هم اینه که خوب واقعا بعضیا توانشو ندارند. مثل کمیل که خلوص داشت ولی توان مالک رو نداشت. تو بیا مثلا به سجاد بگو آقا تو تا سال دیگه باید یه فضاپیما بسازی. خوب این بنده خدا هرچقد هم مخلص باشه تا سال دیگه حداکثر میتونه تز خودشو نصفه نیمه تموم کنه. نمیشه که انتظار داشت همه انتظارات رهبری رو برآورده کنه.
پاسخ امین تجملیان : قبول دارم: همه اینها ناشی از حب دنیاست.
ما آیا برای رفع این ذیبه در خودمان اقدامی كرده ایم؟ نكند ما هم اگر به جاین آقایان بنشینیم همین آش باشد و همین كاسه؟!

بسم الله

«عشق سوزان است بسم الله الرحمن الرحیم *** هرکه خواهان است بسم الله الرحمن الرحیم»
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات