جمعه 9 دی 1390  09:38 ق.ظ    ویرایش: جمعه 9 دی 1390 11:00 ق.ظ
نوع مطلب: كمی از سیاست! ،

میزان جمعیتی كه در 9 دی‌ماه 1388 دیدم را در هیچ زمان دیگری ندید‌ه‌ام. فشار جمعیت به حدی بود كه یك لحظه غفلت و اشتباه در جاگیری (!) ممكن بود روانه بیمارستانت كند. احساسات مردم هم قابل وصف نبود: مردمی به شدت عصبانی و در عین حال خوشحال. عصبانی از وقایعی كه چندین ماه بود مملكتشان را از مسیر اصلی‌اش خارج كرده بود و خوشحال از این‌كه خود را در سیلی از جمعیت می‌دیدند كه براستی جلوه‌ای از وحدت بود.

آن‌چه نیروی محركه آن واقعه عظیم را فراهم آورد، «عشق به اسلام» بود. مردم انتظار هر چیزی را داشتند به جز توهین به مقدساتشان و وقتی دیدند عزیزترین چیزهایشان در معرض تهدید است، دامن از دست دادند. بزرگترین ثروت براى یك نظام همین است كه مردم پشت سرش باشند1 و مردم ثابت كردند كه هنوز پشت سر این نظام ایستاده‌اند؛ با همه كاستی‌ها و ضعف‌هایش هنوز دوستش دارند و حاضرند برایش هزینه كنند.

صداوسیما،‌ روزنامه‌ها و مجلات وابسته به دولت، شهرداری‌، جریان‌های چپ، ‌راست، انحرافی و غیر انحرافی، كمیسیون اصل نود مجلس شورا2، تحلیل‌گران داخلی و خارجی بدانند كه در 9 دی، ایرانیان شعارهای «مرگ» و «درود»شان را بی‌بصیرت بر سر عده‌ای خالی نكردند. مردم می‌دانستند كه برای چه به صحنه آمده‌اند. می‌دانستند كه دارند از چه دفاع می‌كنند و می‌دانستند كه حضورشان زمانه قبل و بعد را از هم جدا خواهد كرد.

كاش بعضی از دوستان می‌فهمیدند كه حضور مردم در چنین لحظه‌هایی، تأیید همه‌جانبه آنان و اعلام بیزاری از شخصیت‌های جناح مخالفشان نیست. ای كاش می‌دانستند كه مردم در 9 دی با جریان و گروهی عقد اخوت نبسته‌اند. ای كاش می‌فهمیدند كه اگر انحراف آن‌ها نیز از آرمان‌های نظام اسلامی ایران برای مردم مبرز شود، 9 دی‌های دیگری به راه خواهد افتاد و آن‌ها را نیز با خود خواهد برد.

و ای كاش 9 دی ماه كه در تقویم‌ها روز بصیرت نام‌گذاری شده‌است، ذره‌ای بر بصیرت جریان‌های سیاسی كشورمان می‌افزود.

 


1. رهبر معظم انقلاب، 19 دی‌ماه 1388

2. كمیسیون اصل نود، پریروز در گزارش خود در مورد وقایع سال 88 -كه معلوم نیست چرا با دو سال و نیم تأخیر و 2 ماه‌و‌نیم مانده به انتخابات مجلس-  منتشر می‌شد، آنچنان یك‌طرفه به قاضی رفت كه هر ناظر منصفی را انگشت به دهان گذاشت!

   


نقد و نظر()  
mandani
دوشنبه 19 دی 1390 05:56 ب.ظ
اره خوب اینو کردن پیرهن عثمان
تنها یک نفر به قله به قله تاریخ میرسد
هر مرد پا شکسته که تیمور لنگ نیست
نیما
پنجشنبه 15 دی 1390 06:36 ب.ظ
البته شعارهای دیگه ایی هم بود یادتون که نرفته وقتی خطیب برجسته دانشمند فرهیخته پیر فرزانه امام جمعه مشهد مقدس حضرت آیت ا.... احمد علم‌الهدی فرمودند:یك مشت بزغاله و گوساله به ولایت فقیه توهین می کنند
جمعیت میلیونی و عاشق اسلام در همان میدانی که نزدیک بود از فشار بری بیمارستان با همه وجود و از عمق جان فریاد بر آوردند که مرگ بر موسوی گوساله
وچنین بود که مشتی خس و خاشاک برای همیشه رفتند اونجا که عرب نی انداخت
پاسخ امین تجملیان : سلام
البته بحث من در مورد شعارها نبود. اما اگر ایشان این شعار را گفته باشد، به نظر شما باید با او چه برخوردی شود؟ با این پیش‌فرض قضاوت كنید كه انواع و اقسام توهین‌ها به همان ولایت فقیه در جریان اعتراضات انجام شده بود. اگر نظر من را بخواهید،‌ می‌گویم وقتی فضا احساسی شد، وقتی به مقدسات افراد توهین شد نباید انتظار داشته باشید عكس‌العمل آرامی در قبال این قضایا انجام شود.
یكی از ضعف‌های بعضی از علمای ما نیز این است كه اصطلاحات و شوخی‌های طلبگی خودشان را در جمع مطرح می‌كنند. احتمالا ایشان این مد نظرش بوده كه كسانی كه چنین كاری كرده‌اند، نفهمیده‌اند مفهوم ولایت فقیه را! آن وقت صریح یك لفظی را به كار برده‌اند كه به هیچ وجه در آن شرایط به مصلحت نبوده است.

محمد علی
سه شنبه 13 دی 1390 10:41 ب.ظ
و اما در مورد مصادره به مطلوب. من نمی گم که مردم اصلا هدفشون موافقت با نظام نبوده. اصلا معتقدم 99 درصد تنها با همین هدف اومدن. اما می گم در شرایطی که صدا و سیما قبل از برگزاری تجمع با تبلیغات فراوان مردم رو دعوت می کنن به برگزاری تجمع برای اعلام انزجار از بی حرمتی به عاشورا و بعد از برگزاری، این روز می شه روز بصیرت امت ولایتمدار (البته به معنای ولایت فقیه مداری اون منظورمه) این خلاف اخلاق نیست؟ دوم اینکه مگه رسانه ملی رسانه همه مردم نیست؟ اصلن نباید در تلویزیون تبلیغ بشه برای شرکت در تجمع (چه موافق و چه مخالف) حتی اگر 99 درصد مردم موافق تجمع باشن. این بی عدالتی نیست؟

من معتدقم 99 درصد شرکت کنندگان در تجمع با مفاد اون کاملا موافق بودن و معتقد نیستم تجمع اجباری بوده اما باید گفت بسیاری خود جوش به این تجمع نیومدن البته به نظر من در اقلیت بودن ولی باز بودن. اما اینکه گفتی ما هم کارمندیم کسی به ما نگفت به این دلیل نیست که به هیچ کی نگفتن. بنده یک نمونه کاملا موثق دارم به دستور برای شرکت در تجمع. این نشون می ده که بسیاری از درون نظام نگران نیومدن مردم بودن ولی البته این به معنی به زور آوردن مردم نیست.
پاسخ امین تجملیان : در این كه صدا و سیما در قضایا برخوردی جناحی دارد، بنده هم با شما موافقم و واقعا نمی‌دانم استدلال دوستان برای این نوع كارها چیست. ولی باز در این مورد حق را به شما نمی‌دهم.
استدلال شما مثل این است كه بگوییم‌ «این عدالت است كه رئیس‌جمهوری كه تنها منتخب 22 میلیون نفر است بر 75 میلیون نفر ریاست كند؟»
صدا و سیما وظیفه دارد آیینه خواست حداكثری مردم باشد. عامه مردم با برخورد با این قضایای حرمت شكنی موافق بودند و سیما هم در این راستا برای شركت در این تجمع دعوت كرد.
این را هم از یاد نبریم كه نباید كاسه داغ‌تر از آش شویم. وقتی رسانه‌های آن‌طرف آب با تمام قدرت دارند بر علیه نظام جو‌سازی می‌كنند، نباید دست صدا و سیما را با این استدلال كه ممكن است تعدادی از مردم «كه البته در اقلیتند» با این تظاهرات و روشن شدن قضایا مخالفند، در تبلیغ برای شركت در راه‌پیمایی و نشان دادن پشتوانه مردمی نظام بست.
محمدرضا توکلی
دوشنبه 12 دی 1390 01:47 ب.ظ
سلام علیکم.
فقط یک نکته بگم که مواظب اسلام و انقلاب باشیم ،مواظب فتنه های بزرگتر بعدی نیز باشیم و این را بدانیم که دیگر همیشه نه دی ها نخواهند بود،باید مراقب بود،پس بصیرت خود راباید افزایش دهیم چگونه؟ فقط از راه تقوا
یا حق...
پاسخ امین تجملیان : سلام و رحمه الله
و من یتق الله یجعل له مخرجا
حق نگهدارتون
سهیل تقوی
جمعه 9 دی 1390 12:28 ب.ظ
سلام برادر

امام حسین چند بار علناً انقلاب رو به پیش برده...

اول که ۲۲ بهمن در محرم بود و شور حسینی؛ بعد در قضیه بنی صدر که امام گفت امام مظلوم ما را کشتند و شما شادی می‌کنید؟ و مردم ریختند و جمعشون کردند؛ در همین ۹ دی هم قضیه معلوم بود...

زمان جنگ و شهدا رو هم نباید فراموش کرد...


---
یا علی
پاسخ امین تجملیان : كاش از تاریخ عبرت بگیریم و بگیرند.
صدرا
جمعه 9 دی 1390 10:22 ق.ظ
کجا بودی اون روز؟
ندیدمت!
پاسخ امین تجملیان : بد جایی هم بودیم. درست وسط میدون! خدا خیلی به‌م رحم كرد كه الآن دارم می‌نویسم

بسم الله

«عشق سوزان است بسم الله الرحمن الرحیم *** هرکه خواهان است بسم الله الرحمن الرحیم»
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic