پنجشنبه 11 اسفند 1390  05:26 ب.ظ    ویرایش: - -
نوع مطلب: كمی از سیاست! ،

1.      انجام تکلیف

چندتایی‌شان بالای سکوهای پیاده‌رو رفته‌اند. آخرین شب تبلیغات انتخابات است. یکی‌شان سعی می‌کند بلند شعار بدهد، اما حنجره‌اش یاری نمی‌کند. او اما اصرار دارد با همان صدای دورگه شده، فریاد بکشد. ناگهان جوانی از پایین به پایش می‌زند: «چند گرفتی این‌جوری داد می‌زنی؟» جوان می‌گوید که پولی نگرفته و من‌باب انجام تکلیف است که این‌چنین از خود مایه می‌گذارد. معترض اما عقیده‌ای دیگر دارد: «من از صبح تا شب می‌دواَم برای یه لقمه نون، مگه می‌شه تو بیای اینجا وایسی و هیچی نگیری؟!» حرف جوان اما همان است که قبلا گفته است: «انجام تکلیف» صدایش درست در نمی‌آید اما چهره‌اش انگار فریاد می‌زند که دروغ نمی‌گوید.


شب آخر تبلیغات


2.      صدر امور

چرا مجلس در صدر امور است؟ چون در نظام اسلامی قرار بر این است که قانون در صدر امور باشد. بگذریم از این‌که چند دوره‌ای‌ست مجلسی‌ها بدست خود -و نه کس دیگری- شأن خود را تنزل داده‌اند. چه می‌شود کرد؟ قدر مومن علی قدر همه

3.      انتخابات مجلس شورای اسلامی تهران

پیامک آمده است: «برای اعتلای یزد، همتی باید» با خودم می‌گویم، مگر نماینده هر منطقه باید در مجلس به فکر اعتلای منطقه خودش باشد؟ مگر فقط باید هم و غمش این باشد که منطقه‌اش را آباد کند؟ نه این که نباید این‌گونه باشد،‌ ولی آیا شأن نمایندگی مجلس کشور همین است؟

خوشحالم از این‌که این دوره هم رأی خود را در صندوق حوزه تهران می‌اندازم. نمایندگان تهران را با تقریب خیلی خوبی می‌توان نمایندگان حقیقی مجلس دانست. افرادی که تا حدی دید ملی دارند. هیچ دیده‌اید در تبلیغات کاندیداهای تهرانی این مضمون را: «هدف ما پیشرفت و آبادانی تهران است؟»

البته شاید یکی از دلایل مشارکت کمتر از متوسط تهرانی‌ها در انتخابات‌های مجلس هم همین باشد.

4.      برادران به جان هم افتاده‌اند

در حالی‌که طبیعی آن بود که با چنین کاندیداهای تقریبا یکدستی، -باصطلاح- اصولگرایان به راحتی کرسی‌های مجلس تهران را از آن خود کنند، جبهه بندی‌های مختلف در میان این گروه، پیروزی آسان آنان را با ابهام مواجه کرده است.

فقدان استفاده از خرد جمعی، ناتوانایی در گفت‌وگو و تعامل و نیز تمامیت‌خواهی که از خصیصه‌های مشترک بخش عظیمی از مردم -و نه فقط سیاسیون- ماست، کار را به این جبهه‌بندی‌های متعدد و متفاوت کشانده است. چیزی که در بسیاری از سازمان‌های دولتی و خصوصی و حتی محیط‌های آکادمیک نیز به انحای مختلف شاهد آن هستیم.

5.      جبهه‌های کم‌ظرفیت

شاید تعدادشان از انگشتان دو دست هم بیشتر شده باشد: «جبهه» 

پیامک آمده بود: «دیروز 300 هزار شهید در یک جبهه جا شدند؛ امروز اما 30 کاندیدا در این همه جبهه جا نمی‌شوند!»

6.      شور و شوقی که نیست

«به چه کسی رأی بدهم؟» «کسی که نیست؟» «مجلس که کاری نمی‌کند؟» «مگر دوره قبل چه کردند که این دوره رأی بدهیم؟» «وقتی قیمت اجناس دو برابر می‌شود و هیچ کس کاری نمی‌کند، چرا باید رأی بدهم؟» این‌ها بخشی از اظهاراتی‌ست که این چند روزه در مورد انتخابات تهران شنیده‌ام. انتخاباتی که به نظر می‌رسد اگر نتایج آن را «به روی نمودار» نبرند، نمره قبولی را نیاورد!

محکم ایستاده بود و بلند می‌گفت چرا باید در انتخابات شرکت کنم وقتی قیمت‌های بقالی سر کوچه هر روز بیشتر می‌شود؟ نتوانسته بودند قانعش کنند.

دست آخر یکیشان گفت: کاش تو به جای آنی که بالای سکوست بودی، چون صدایت بلند است!

 برای رد کردنش گفته بودند. مرد اما ناگاه ساکت شد. انگار شکست.

کناری‌اش گفت: چه فایده وقتی تو که روبرویش ایستاده‌ای صدایش را نمی‌شنوی...؟

7.      استخوان در گلو

با استخوان در گلو و فقط به خاطر + و + ، پیشنهادم شرکت در انتخابات فرداست. مشکلات اقتصادی، محدودیت‌های سیاسی و نابسامانی‌های اجتماعی به جای خود، اما حسِ خوبِ انجامِ تکلیف مرا مجاب به شرکت در انتخابات می‌کند. اینجا و اینجا و اینجا و اینجا را ببینید. محدودند ولی می‌شود بیست سی گزینه خوب را از بینشان دستچین کرد. بسم الله.

   


نقد و نظر()  
رضا
شنبه 30 اردیبهشت 1391 01:03 ق.ظ
این تکلیف تو تموم نمیشه؟ بسه دیگه نفسمون بند اومد
آشناتر
یکشنبه 14 اسفند 1390 12:11 ب.ظ
یک سوال
رتبه و اهمیت انجام تکلیف در مقایسه با سایر تمایلات و نظرات شخصی چقدر است؟
حامد
شنبه 13 اسفند 1390 09:04 ق.ظ
برادر سلام
آیا وقتی بقالی سر کوچه اجناسش گرون شد نماینگان مجلس وظیفه خودشون رو انجام دادند. این
لینکهایی که ما رو به اون رهنمود کردی همون نمایندگان دوره های قبل مجلس هستند!! من نمی فهمم آقای اخلاق محور وظیفه شرعی خودش دونسته، با صلاحیت تر از خودش پیدا نکرده اومده کاندید شده تا اینجا درست، حالا چرا برای رای آوردن انقدر هزینه می کنه و به همه اتهام می زنه، اسمشم تو همه جبهه ها می بینی، نمیدونم تو این همه جبهه، جبهه حق علیه باطلم بود؟!
سپهر
شنبه 13 اسفند 1390 12:51 ق.ظ
یه روز میاد که پشیمون میشی
و اونروز خیلی دیر نیست

بسم الله

«عشق سوزان است بسم الله الرحمن الرحیم *** هرکه خواهان است بسم الله الرحمن الرحیم»
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات