چهارشنبه 28 تیر 1391  02:53 ب.ظ    ویرایش: دوشنبه 2 مرداد 1391 10:24 ب.ظ

آقای حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان، چندی قبل در مقاله‌ای تحت عنوان «آسمان زر نریخته به سرش» به نقد پدیده گرانی‌ این روزهای کشور پرداخته است. (+)

او در این مقاله «چند گروه مافیایی از كلان سرمایه داران و مرفهان بی درد» را عامل گرانی‌ها معرفی می‌کند و معتقد است: «تبدیل یك ساله فلان آدم معمولی با حقوق مشخص مثلا كارمندی به یك سرمایه دار كلان» باید برای مسئولان محترم سوال‌انگیز و قابل پیگیری باشد چرا که: «آسمان زر نریخته به سرش، یا خودش دزد بوده یا پدرش»

محتوای این مقاله و استدلال‌های نویسنده آن در یافتن علل گرانی‌ها، موضوع بحث نیست. موضوع بحث، ‌دقیقا عنوان این مقاله و استفاده‌ای است که از شعر استاد سخن، سعدی (علیه الرحمه) در این متن انجام شده است.

در زبان شیرین پارسی، به دلیل ذوق و قریحه ذاتی ایرانیان، شاهد اشعار بسیاری هستیم که به دلیل سهل و ممتنع بودن و شیوایی بیان، مرزهای شعر را در نوردیده‌اند و گاها حتی تبدیل به ضرب‌المثل‌ نیز شده‌اند.

«عبادت به جز خدمت خلق نیست» «تو نیکی می‌کن و در دجله انداز» «خواهی نشوی رسوا، همرنگ جماعت شو» «زنم بر دیده تا دل گردد آزاد» از این جمله‌اند.

اما نکته‌ای اساسی که گاها در غفلت واقع می‌شود آن است که همه این اشعار لزوما درست نیستند و البته پر واضح است که با اتکا به گزاره‌ای نادرست نیز نمی‌توان بنیان‌هایی راسخ برای استدلال بناگذاشت.

به عنوان مثال اگرچه خدمت به بندگان خدا، عبادتی باارزش و سنگین‌وزن است ولی در متون دینی به هیچ وجه، عبادت به انحصار آن درنیامده است.

به نظر می‌رسد این شعر سعدی شیرین‌سخن نیز از این جمله اشعار باشد:

هر که افزون گشت سیم و زرش

زر نباریده از آسمان به سرش

از کجا جمع کرده این زر و مال

یا خودش دزد بوده یا پدرش

متاسفانه به نظر می‌رسد استدلالی که در این شعر به کار گرفته شده، مورد پسند بسیاری از ایرانیان باشد: فلانی پول‌دار است، ماشین آخرین مدل سوار می‌شود، در فلان‌جا ویلا و زمین دارد، خانه‌اش ده‌هزار متر وسعت دارد و ... پس حُکما با دزدی و مالِ مردم‌خوری به اینجا رسیده است.

با تکرار شدن این قبیل استدلالات، کَم‌کَمَک گزاره‌ی: «پولدار = دزد و مال مردم خور» نه تنها در ذهن بسیاری از ایرانیان که در روح و جانشان حک شده است و این یکی از خطرناک‌ترین عواملی‌ست که می‌تواند یک ملت را به سوی عقب‌ماندگی و پس‌رفت سوق دهد.

...

امروز - به روایتی! (+ +‌ +) - اولین سالگرد درگذشت حاج محمدتقی برخوردار است. شاید نام او برای اکثر مردم این مرز و دیار ناشناخته باشد. او یکی از کارآفرینان بزرگ معاصر کشور است. 14 کارخانه بزرگ صنعتی،‌ ثمره 15 سال فعالیت جدی او در عرصه کارآفرینی در کشور بوده است: پارس الکتریک، قوه پارس، فرش پارس، پارس خزر،‌ لامپ‌سازی پارس، سرامیک البرز، کارتن البرز و ... را در فاصله سال‌های 1341 تا 1357 ساخته و موجبات اشتغال 11000 نفر را فراهم آورده است. کارخانه‌هایی که امروز و به برکت دولتی‌سازی‌های بعد از انقلاب، اکثرا به حال نزاری مبتلا شده‌اند: عده‌ای ورشکسته و بی‌روح، عده‌ای نابهره‌ور و بیمار و تنها انگشت‌شماری از آنان هنوز به حیات خود ادامه می‌دهند.

به نظر می‌رسد افرادی در ابتدای پیروزی انقلاب شکوه‌مند اسلامی - با داشتن همان ذهنیت مذموم «یا خودش دزد بوده یا پدرش» هر سرمایه‌داری را به دیده چپاول‌گری می‌دیدند که: اموال مستضعفان و «صاحبان واقعی انقلاب» را در طی سالیان استبداد شاهنشاهی به توبره برده است و «مستحق مجازات» است. و حاج محمدتقی برخوردار نیز از جمله همین افراد بود.

اموال برخوردار به همراه 51 سرمایه‌دار بزرگ دیگر نظیر: رحیم ایروانی (کفش ملی)، سیاوش ارجمند (گروه صنعتی ارج)، کاظم خسروشاهی (گروه صنعتی مینو)، احمد خیامی (ایران ناسیونال) قاسم و محمود لاجوردی (گروه صنعتی بهشهر و روغن لادن) و محمود رضایی (مس سرچشمه) ملی اعلام شد.

این در حالی بود که پدرش، حاج محمد حسین برخوردار از حامیان اصلی احیای حوزه علمیه قم به زعامت آیت‌الله حائری یزدی بزرگ بود و هم او بود که با کمک‌های مالی‌اش حوزه علمیه یزد با تلاش آیت الله شیخ غلامرضا فقیه خراسانی و آیت‌الله صدوقی پدر، جان گرفت.

حاج محمدحسین برخوردار؛ پدر حاج محمدتقی. مسجد بزرگ برخوردار در یزد، یادگار اوست.

پدری که حکایت زیر را مکررا برای 6 پسرش تعریف می‌کرد و در آخر از فرزندانش می‌خواست که تنها به خداوند، راستی و تلاش خود تکیه کنند که راهگشای هر مشکلی است:

«در سال 1300 با 9000 تومان بدهی در مرز ورشکستگی قرار گرفتم، ترجیح دادم به جای اینکه به چندین نفر بدهکار باشم، طلب طلبکاران جزء را بپردازم و تنها به یک نفر مدیون باشم. ناراحت به خانه رفتم،‌ به مادرتان گفتم که اگر کسی در زد بگوید حاجی ناخوش است و خوابیده.

صبح کسی به درب خانه آمد و گفت: «از روستایی دور پرسان پرسان برای مراجعه به فردی امین به یزد آمده‌ام و چون می‌خواهم به سفر حج بروم، تمایل دارم تا دارایی‌ام را به شما بسپارم.

به او گفتم که چیزی در بساط ندارم و اگر اجازه دهی پولت را در کسب و کار مصرف خواهم کرد ولی ممکن است وقتی برگردی نتوانم تمام وجه را یکجا به تو پس دهم.

مرد گفت: اگر از سفر برگشتم در مورد چگونگی بازگرداندن پول با هم توافق می‌کنیم و اگر من از سفر بر نگشتم، این پول را در راه خیر خرج کن.

پول‌ها را که شمردم، 9000 تومان بود!

فردا که به حجره آمدم، دریافتم که طلبکارم به مشهد رفته، در راه بازگشت به خانه به پیشنهاد صرافی زرتشتی، بخشی از پولهایم را روپیه خریدم. از قضای روزگار ارزش روپیه افزایش یافت و توانستم علاوه بر پرداخت قرضم، کسب و کارم را هم رونق دهم.»

پدری که به فرزندانش توصیه کرده بود از هر جنس بیش از 15 درصد سود طلب نکنند و حاج محمدتقی مدعی بود که تا آخر عمر به این توصیه پدرش عمل کرده است. حاج محمدتقی برخوردار کسی بود که بعد از وفاتش، مشخص شد که سرپرستی 200 کودک یتیم را بر عهده داشته است. محمد نهاوندیان، رئیس اتاق ایران در مراسم بزرگداشت گفت: حوالی سال 1372 یکی از موسسات فرهنگی و مذهبی برای انجام پروژه‌ای خیریه به زمینی نیاز داشت. آقای برخوردار زمینی در یکی از مناطق مرغوب تهران داشتند، ماجرا به گوش آقای برخوردار می‌رسد. ایشان در حالی که تمامی اموالشان مصادره شده بود و وضعیت مالی جالبی نداشتند، آن زمین را بدون دریافت حتی یک ریال برای انجام امور خیریه واگذار کردند. این شیوه سلوک آقای برخوردار بود. ایشان الگویی مناسب برای مدیران نسل جوان کشور خواهند بود...

کارخانه‌های حاجی برخوردار

حاج محمدتقی برخوردار،‌ اگر چه برخوردار از نعمت‌های فراوان دنیوی بود، اما شواهد و زندگی‌اش نشان می‌دهد که شعر استاد سخن در قبال او کاملا اشتباه بود، چرا که نه خودش دزد بود و نه پدرش!

..........

چندی قبل و به برکت کلاس «مباحث منتخب در توسعه منابع انسانی» و با تدبیر استاد ارجمند،سرکار خانم دکتر بیگی با شخصیت،‌ کارنامه و فعالیت‌های حاج محمدتقی برخوردار آشنا شدم. جالب این که تنها منبعی که می‌توانستم در مورد حاج برخوردار به آن دست یازم، کتابی بود که به همت علی اصغر سعیدی و فریدون شیرین‌کام و توسط انتشارات گام نو منتشر شده بود که اگر این کتاب نبود، بی‌شک امروز هیچ راهی برای آشنایی با خانواده برخوردار نداشتیم.

متن تحقیق من در مورد حاج برخوردار را از اینجا بخوانید.

فایل ارائه من نیز از اینجا قابل دسترسی است. اکیدا توصیه می‌کنم اگر امکاناتی در اختیار دارید و می‌توانید، در معرفی چنین مردمانی به نسل جوان کشور بکوشید تا بدانند که با تلاش و کوشش می‌توان به موفقیت دنیایی و اخروی دست یافت. می‌توان «دروغ را مادر فسادها دانست» و «هرگز به دیگران دروغ نگفت» و به موفقیت نیز دست یافت.

اگر مایل به ویرایش این فایل هستید، کافی است با من مکاتبه کنید.


..........................................................................

پی‌نوشت:

یک) چندی قبل در یک میهمانی فامیلی، خواهر حاج محمدتقی برخوردار را دیدم. برق خوشحالی را در چشمانش می‌دیدم، آن‌گاه که دریافته بود در مورد برادرش و خانواده‌شان اطلاعاتی دارم. انگار که توقع نداشت کسی از احوال چنین خانواده‌ای که روزگاری 11000 خانوار را نان می‌دادند، خبر داشته باشد.

دو) امشب برنامه ثریا، در ادامه قسمت قبل خود، به بررسی پتانسیل‌های کشور در زمینه اینترنت خواهد پرداخت. اگر کل برنامه را نمی‌توانید ببیند، پیشنهاد می‌کنم حداقل این سه بخش را ببینید:

1.       ویدیوگرافی برنامه: طنز است و شیرین؛ ساده است و صمیمی. اگر مدیران شبکه بدقولی نکنند، حدود ساعت 23:30 پخش می‌شود.

2.       مستندی از دانشگاه یزد و موتور جستجوی پارسی‌جو که 7-8 تا جوان یزدی در حال ساختن آنند. احتمالا 23:50 پخش شود.

3.       مقایسه کشورها در زمینه خدمات بومی اینترنت که حاصل یک هفته تلاش بنده در رکاب سهیل تقوی‌ و به گفته ناظران بی‌طرف رسانه‌ای، انقلابی نوین در عرصه برنامه‌سازی تلویزیونی‌ست! 00:15 بامداد شاهد این بخش برنامه باشید و با نظراتتان موجبات خوشحالی جمعی را فراهم آورید! 

   


نظر دهید()  
B
شنبه 3 شهریور 1397 10:43 ق.ظ
مشکل شما این هست که نخبه گرا و کاپیتالیست هستید
دنیا و زندگی رو محل مسابقه کردید و هرکس پولدارتر و ثروتمند تر رو ادم موفقی مینامید!

بجای تبلیغ کار افرینی کمی شرم کنید و مروج آگاهی و رفاه رایگان برای همه ی مردم دنیا باشید.
بیل گیتس بدلیل نبوغش در دزدی از ایده های دیگران، موفق شد و تمام همکارانش را به خاک سیاه نشوند و با تبلیغات زیاد پیشرفت لینوکس رو متوقف کرد.

هیچ فکر و ایده ای به یکباره به وجود نمیاد همه ی مسائل از خرد جمعی شکل میگیره اما کارافرین ها و مخترعین یکسری دزد قهار و ماهر هستند که با فریبکاری ان اختراع یا کار را به نام خودشان ثبت میکنند.

در تمام کشورهای پیشرفته، سرمایداران به قدری مالیات میدهند که رفاه و اموزش رایگان شهروندان تامین میشه.
ایا یکبار به مالیات سنگینی که کارافرین ها باید بدهند اشاره کردید؟
به نظرم شما مروج دزدی هستید.
جمشید
دوشنبه 14 خرداد 1397 06:55 ب.ظ
البته این شعر مال زمان سعدی رحمت الله علیه است که دزدان آن زمان در مقابل حضرات معاصر در حکم دواچی دزد بوده اند و الا درست تر این است که:
آنکه از حد بگذشته سیم و زرش
زآسمان زر نباریده به سرش
از کحا گرد کرده این زر و مال
هم خودش دزد بوده هم پدرش
پنجشنبه 3 تیر 1395 08:28 ق.ظ
حرف شما كاملا غلطه
این افراد در قبل از انقلاب و ثانیا جز معدود افرادی از این دست هستند
علی اصغر سعیدی
شنبه 22 تیر 1392 02:52 ق.ظ
سلام دوست عزیز
ما مشغول بروز کردن کتاب خود برای چاپ دوم می باشیم اگر در شهریورماه با ما تماس بگیرید و یا با ای میل لطفا در مورد اطلاعات مشترک بین خود مذاکره کنیم.
منظورم کتای زندگی حاج برخوردار است.
تشکر سعیدی
زائری
یکشنبه 1 مرداد 1391 09:50 ب.ظ
سلام رفیق و همکار قدیمی
متن زیبا و جالبی بود. راستش معمولا می آم، میخونم، بهره خودم رو میبرم و میرم؛ اما این بار کمی برام متفاوت بود...
راستش موضوعی که به آن اشاره کرده بودی و نقد تیزی که نوشته بودی قابل نامل بود. اولین نکته ای که به ذهنم رسید تفاوت قلمت و نگاهت با دو سه سال پیش بود؛ آرمانگرایی هنوز همونه ولی زاویه دید کمی عوض شده.

نکته دوم پرونده ای بود که چندماه قبل در ماهنامه مهرنامه در باره موضوع این پستت کار شده بود. من خودم اولین بار با حضرات برخوردار و بسیار دیگر مثل آنها در آنجا آشنا شدم و اسمشون رو شنیدم -البته میدونی که کار مجله عمقی درنمی آید، اشاره ای است و دیگر هیچ!- و خوشحال شدم که هم متنت رو خوندم و هم مقاله ت رو دیدم.
متشکرم که ما رو هم در آموخته ات شریک کردی.
پاسخ امین تجملیان : سلام برادر بزرگوار
خیلی مشتاق دیدارتان هستم.
امیدوارم تغییر و تحول -که گویا ذات آدمی را با آن سرشته‌اند- در همه ما به سوی تعالی باشد، نه پس‌رفت.
برای هم دعا کنیم.
سلام ما را به حضرت معصومه ع برسانید.
یاعلی
محمدرضا
شنبه 31 تیر 1391 10:53 ب.ظ
« نباید از اصحاب مطبوعات توقع داشت همیشه و در همه حال حقایق را بنویسند و تحت تأثیر حب و بغض شخصی قرار نگیرند»
این تسامح و تساهل فقط برای نماینده ولی فقیه صادق هست یا برای همه فعالان مطبوعات؟
پاسخ امین تجملیان : برای همه ما
بچه مسلمان
جمعه 30 تیر 1391 02:17 ق.ظ
یکی نیست به حاج حسین کیهان بگوید اون روزی که رفیق باران نبا ریده! شما (که از ارث پدری امروز بزرگترین کاسب بازاری ایران است ) وقتی گفت تا شش ماه دیگر قحطی می آید چرا حضرتعالی خفه خون گرفته بودید ! راستی دیروز با یکی از بچه های ثریا که دست بر قضا پدرش دارای مرغداری است صحبت می کردم ، اشاره می کرد که درست از شش ماه قبل بود که به یک باره قیمت دان مرغ شروع به گران شدن کرد
القصه بدجور دوستان اصولگرا تشنه خدمت به مردمند انگار نه انگار که شرایط کشور به فرموده آقا در شرایط حساسی است
پاسخ امین تجملیان : سلام برادر
البته هدف از متن، پرداختن به این گونه مسائل نبود ولی باید گفت که نباید از اصحاب مطبوعات توقع داشت همیشه و در همه حال حقایق را بنویسند و تحت تأثیر حب و بغض شخصی قرار نگیرند. مگر ما در زندگی عادی‌مان اینگونه‌ایم؟!
محمد
پنجشنبه 29 تیر 1391 02:02 ب.ظ
با سلام،
مطلب پربار و عالی نوشته بودید. واقعا انگیزه بنده را برای تلاش برای پیشرفت كشور بیشتر نمود. روح مرحوم برخورد شاد باد.
در پناه حق
پاسخ امین تجملیان : سلام
خوشحالم.
امیدوارم روح مرحوم برخوردار هم خوشحال باشد و خدا هم راضی
حق نگهدارتان
حامد
پنجشنبه 29 تیر 1391 12:22 ق.ظ
سلام
بنظر بنده حقیر هم کاملا منطقی و مفید بود، گذشته از این شخصیت بزرگ گه معرفی شد،نکته ای که در باب برخی از حکایت ها و ضرب المثل ها اشاره شد رو کاملا به جا می دونم، ضروریست که فرهنگستان ادب و... در کنار یافتن کلمات معادل برای تک تک واژگان خارجی بهتر است در این زمینه هم فعالیت پر رنگ تری داشته باشه،انشاا...
پاسخ امین تجملیان : سلام برادر
انتظار بالایی است از نهادی که وظایف اصلی‌اش را نیز بدرستی انجام نمی‌دهد!!
مشتاق دیداریم برادر
چهارشنبه 28 تیر 1391 11:05 ب.ظ
سلام برادر
مطلب خوبی بود. حداقل فایده اش این بود که یزدیهای جوون فهمیدن که این مسجد برخوردار یادگار یه نفر کارآفرین یزدی هست
ولی یادت نره ما تو مفاهیم دینی مون هم داریم که هرگز کاخی بلند نمیشه مگر اینکه کوخی خراب شده باشه. پس شاید یه جای کار اشکال داشته باشه. البته این اشتباه می تونه غفلت باشه. ما همه انسانیم و جایزالخطا
پاسخ امین تجملیان : سلام
به نظرم نباید احکام و قضایای دینی را یک طرفه به نظاره نشست. مثلا در روایتی خوانده ام که وسعت بخشیدن به زندگی و فراهم آوردن اسباب راحتی خانواده، یکی از پر فضیلت‌ترین کارهایی است که یک مرد می‌تواند انجام دهد.
ح غ
چهارشنبه 28 تیر 1391 10:59 ب.ظ
like
مصطفی
چهارشنبه 28 تیر 1391 08:13 ب.ظ
بنظر بنده حقیر هم مطلب خوبی بود.
ایمان
چهارشنبه 28 تیر 1391 07:34 ب.ظ
مطلب خوبی بود، انشا ا... باز هم شاهد چنین مطالبی (در مورد کارآفرینان) از طرف شما باشیم
پاسخ امین تجملیان : ممنون
انشالله
رضا فیض
چهارشنبه 28 تیر 1391 06:17 ب.ظ
سام برادر
به شدت استفاده کردیم
ثریا رو هم تا بتونم دنبال میکنم همه چیزش خویه به جز مجریاش و نحوه ارائه
ارادت
یاعلی
پاسخ امین تجملیان : نحوه ارائه مطالب، پارامتری اساسی در موفقیت یک برنامه است، به نظر می‌رسد برنامه ثریا ضعف‌هایی جدی در این بخش دارد که گویا عزمی جدی برای برطرف کردن آن وجود ندارد!
مهدی
چهارشنبه 28 تیر 1391 05:33 ب.ظ
فکر میکنم تحلیل و مثال نقض بود برای مطلب کیهان، که باران زر نباریده بر سر حاجی برخوردار
حامد
چهارشنبه 28 تیر 1391 04:44 ب.ظ
عشق است حاجی برخوردار
عشق است عِرق یزدی
ما که نفهمیدیم چی شد ... از کیهان به حاجی برخوردار و تشکر از دکتر بیگدلی و باریکل الله به پارسی جو و ارائه شما و برنامه ثریا و ...
برادر لیگ برتر فوتبالم تهش میاوردی کاملتر می شد:)
یاعلی
پاسخ امین تجملیان : انشالله به زودی به بحث فوتبال و لیگ برتر هم خواهم پرداخت!

بسم الله

«عشق سوزان است بسم الله الرحمن الرحیم *** هرکه خواهان است بسم الله الرحمن الرحیم»
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic