یکشنبه 1 مرداد 1391  02:50 ق.ظ    ویرایش: یکشنبه 1 مرداد 1391 03:42 ق.ظ
نوع مطلب: من مسلمانم؟ ،

بسیار شنیده‌ایم که رمضان، ماه رحمت پروردگار است و این نزول رحمت تا بدان‌جاست که می‌توان گفت خداوند در این ماه به گونه‌ای بسیار «دست‌و‌دل‌بازانه» با بندگانش برخورد می‌کند. رسول خدا (ص) در خطبه‌ای که در جمعه آخر ماه شعبان ایراد کرده‌اند،‌ فرموده‌اند که «در آخر هر روز از روزهای ماه رمضان در وقت افطار حق تعالی هزار کس را از آتش جهنم آزاد می‌کند و چون شب جمعه و روز جمعه می‌شود در هر ساعتی هزار هزار کس را از آتش جهنم آزاد می‌کندکه هر یک مستوجب عذابی باشند و در شب و روز آخر ماه به عدد آنچه در تمام ماه آزاد کرده است، آزاد می‌کند.»

هر کار خیری در این ماه اجر و قربی والاتر از ماه‌های دیگر دارد. بعنوان مثال در همان خطبه، حضرت رسول(ص) می‌فرمایند: خواندن تنها یک آیه از قرآن در این ماه، ‌همانند ختم یک دوره قرآن در ماه‌های مشابه است و یا حتی خوابیدن روزه‌دار در این ماه، عبادت محسوب می‌شود.

درباره اهمیت و فضیلت ماه رمضان بسیار برای ما گفته شده است: از بچگی تا به حال در بدو ورود به این ماه مبارک، این قبیل فضایل در رسانه‌های رسمی کشور تبلیغ می‌شده است. جشنواره‌های مختلف به مناسبت ماه مبارک برگزار شده و نشان‌‌هایی از گرامیداشت این ماه بر پیشانی شبکه‌های تلویزیونی کشور درج می‌شود. کار به جایی رسیده که موسسات مالی و اعتباری و اپراتورهای تلفن همراه و حتی VPNها (!) نیز برای گرامیداشت این ماه مبارک،‌ طرح‌هایی ویژه برای فروش محصولات خود در این ماه در نظر می‌گیرند.

چیزی که در این میان خالی‌ست، شرح اندکی در باب انتظارات خداوند از ما در این ماه مبارک است. به نظر این ناچیز، اجرهای معنوی سرشاری که خداوند متعال برای بندگان روزه‌دارش مقرر کرده است، تنها در هنگامه‌ای به آنان تعلق می‌گیرد که تلاشی اساسی برای بهبود روح و روانشان انجام دهند. روزه‌داری کار آسانی نیست و دقیقا به همین خاطر است که اجر روزه‌دار، به نظر بسیار زیاد می‌آید.

البته بسیار شنیده‌ایم که روزه حقیقی و سزاوار اجر و پاداش، روزه‌ایست که در آن روزه‌دار علاوه بر لب فرو بستن از خوردن و آشامیدن، زبان و چشم خود را نیز از حرام فرو بندد، نزاع و حسد را به کناری نهد و غیبت و مجادله و سوگند دروغ - و حتی راست- را ترک کند، فحش و دشنام ندهد، ستم‌گری و بی‌خردی نکند و از یاد خدا غافل نباشد، از گفتار بد و دروغ و افترا و خصومت کردن با مردم و گمان بد بردن و غیبت و سخن‌چینی خود را کنار کشد و دائما به یاد آخرت و آرزومند ثواب‌ها و ترسان از عقابهایش  باشد و ظهور حضرت حجت(عج) را انتظار کشد. جالب اینجاست که امام جعفر صادق(ع) پس از برشمردن این وظایف برای انسان روزه‌دار میفرمایند: «اگر همه این‌ها را به عمل آوری آنچه سزاوار روزه‌داشتن است را به عمل آورده‌ای و فرموده خدا را اطاعت کرده‌ای و آن‌چه کم کنی از آن‌ها که بیان کردم از برای تو به قدر آن از روزه تو کم می‌شود از فضل آن و ثواب آن»

..........................................................................................

اگر در تهران زندگی می‌کنید و روزانه اندک مدتی را در خیابان‌های شهر طی طریق می‌کنید،‌ اگر دانشجویید یا فضای دانشگاه و خوابگاه‌های دانشجویی را به یاد دارید و یا اگر در بعضی از ادارات دولتی و خصوصی مشغول به کارید، ممکن است با صحنه‌هایی از خوردن و آشامیدن آشکارا در ماه رمضان مواجه شده باشید. اگر در این هنگامه آهی کشیده‌اید و احیانا زیر لب ناله و نفرینی کرده‌اید که «وای بر تو ای روزه‌خوار» بدانید که باید قول خود را به این سخن تغییر دهید که «وای بر منِ روزه‌دار»!

مگر ما در ماه مبارک چه تغییر اساسی در وجود خود انجام می‌دهیم که توقع داریم آن دسته از مردمی که به هر دلیلی پایبندی کم‌تری به احکام دینی دارند، به سوی روزه‌داری ترغیب شوند؟ اخلاق و رفتارمان بعد از ماه مبارک تغییری کرده است؟ روزه‌داریمان در ماه مبارک چطور است؟ آیا حقیقی است یا فقط لب فرو بستن از آب است و غذا؟ من و شما چقدر در رویگردان شدن بخشی از مردم از این واجب الهی و عدم برخورداری از فضایل بی‌شمارش سهم داریم؟

اگر فردی از بیرون به ما، به عنوان روزه‌داران ماه خدا، بنگرد، چه می‌بیند؟ افرادی بی‌روح، خسته، عبوس و ژولیده، ناتوان از انجام کارهای روزمره که شیفته‌ی کم‌شدن ساعت کاری در ماه مبارک‌ند، یا افرادی شاداب، مهربان، دست‌گیر، خوش‌زبان و کاری که از هر فرصتی برای کمک به همنوعانشان استفاده می‌کنند؟

به نظرم اگر روزه‌دارانی واقعی و نه «دکوری» بودیم، بسیاری از آنانی که اکنون از این فیض محرومند را جذب کرده بودیم و دیگر نیازی به اقدامات اینچنینی نبود: (+‌ +‌ + +‌ + +)

..........................................................................................

پی‌نوشت:

1. روزه‌داری کار سختی‌ است.

2.بسم الله در ماه رمضان به فضل خدا هر روز، به‌روز (!) می‌شود. 

   


نظر دهید()  
محمدرضا
یکشنبه 1 مرداد 1391 11:38 ق.ظ
سلام امین جان.
به نکته ای اشاره کردی که سالها است فکر مرا مشغول ساخته. آیا فرقی بین ما که واجبات دینی خود را بدون هیچ تفکر و روحی همچون ماشین و به تقلید از پدرمادرهای خود انجام می دهیم (تازه به قول شما عبادتی هم که انجام می دیم فقط پوسته اون رو گرفتیم و اصل رو فراموش کردیم) و اونهایی که اینا رو با علم به اینکه این طور عبادتی ثمربخش نیست انجام نمی دن، وجود داره؟ این عبادات تا چه قدر موثره؟ آیا واقعا در زندگی ما تاثیر داره؟
پاسخ امین تجملیان : سلام برادر
بحث پیرامون این موضوع فرصت و همین‌طور مطالعه زیادی می‌خواهد. اما اگر نظر مرا بخواهی، این عبادات- در همین سطح نازلی که ما انجامشان می‌دهیم- به رشد ما کمک می‌کنند. حداقلش این است که از سقوط آزادمان جلوگیری می‌کنند!
اگر با این جمله موافقی، تفاوت ما با کسانی که این عبادات رو به این جهت که فکر می‌کنند، آن طور که باید ثمربخش نیست انجام نمی‌دهند این است که ما حداقل نزد وجدان خود سربلندیم که آن‌چیزی که دین از ما خواسته است را انجام داده‌ایم، آن هم با کم‌ترین زحمتی (=30 روز روزه و 17 رکعت نماز در شبانه روز) که ممکن است.
حامد
یکشنبه 1 مرداد 1391 10:08 ق.ظ
سلام
حتما باید اینگونه باشیم که اول خودمون رعایت کنیم. خدا روز قیامت از رفتار و اعمال خودت سوال می کنه نه از رفتار و اعمال شخص دیگه
پاسخ امین تجملیان : سلام برادر
موافقم که اصلاح جامعه از اصلاح فرد فرد افراد آغاز می‌شود، البته همونطور که دوستان دیگر هم گفتند، امر به معروف و نهی از منکر رو نباید از یاد برد که سفارشات عجیبی در باب آن شده است.
آشناتر
یکشنبه 1 مرداد 1391 09:32 ق.ظ
سلام
موافقم.

سبحان الله!
پاسخ امین تجملیان : سلام
الحمدالله!
سهیل تقوی
یکشنبه 1 مرداد 1391 03:43 ق.ظ
سلام برادر

باز هم در هر حالی باید ابتدا برای خودمان و طرف گناهکار استغفار و دعا کرد و سپس امر به معروف و نهی از منکر را انجام داد.

در غیر این صورت، در برابر سکوت در برابر آن فسق علنی، ما نیز گناه دیگری بر خود اضافه کرده‌ایم...
پاسخ امین تجملیان : سلام برادر
حرف من هم همین است، اما فکر میکنم در حال حاضر و با این شرایطی که ما در آن زندگی می‌کنیم، امر به معروف و نهی منکر را باید با عملمان انجام دهیم نه با زبان
مصطفی
یکشنبه 1 مرداد 1391 03:23 ق.ظ
1-اول!
2- برادر سختش نکن دیگه. بزار به همون بقیه گیر بدیم
3- سر اهانت به مسائلی مثل حجاب، ائمه و ... هم یک بنده خدایی همین نکته رو میگفت. میگفت ما چه کاری برای شناسوندن اینها کردیم یا تأثیر مثبت اینهارو چه جوری نشون دادیم که حالا اینقد ناراحت میشیم کسی توهین میکنه؟ اگر ما درست اینارو معرفی کرده بودیم که اونهم جذب اینها میشد
پاسخ امین تجملیان : سلام برادر
برای این موضوع هم وضعیت همین‌طوره. ما اقدامات ایجابی انجام نمی‌دیم ولی اقدامات سلبی رو خوب بلدیم!

بسم الله

«عشق سوزان است بسم الله الرحمن الرحیم *** هرکه خواهان است بسم الله الرحمن الرحیم»
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic